Ir žodžiai tapo vaizdais. Paroda „Mūsų pasaulis“

Beveik pusė šimto su fotoaparatais neišskiriančių vilniečių pasirūpino, kad sostinės „Norfos bazės“ erdvės būtų papuoštos nuotraukomis. Balandžio 5 dieną ten atidaryta fotografijos paroda „Mūsų pasaulis“.

Per svetainės eFoto.lt vilniečių bendruomenės tradicinius ketvirtadienio susitikimus kartkartėmis lyg žaibai perskrodžia įdomios idėjos. Viena tokių – viešoje ervėje surengti fotografinės kūrybos parodą. Žaibas virto fejerverku minčių: kur, kada ir kaip tai padaryti. Be didelių raginimų beveik pusės šimto vilniečių būrys nusprendė eksponuoti savo nuotraukas. Taip žodžiai tapo vaizdais – pirmąja sostinės fotoentuziastų bendruomenės paroda „Mūsų pasaulis“.

Vieningi ir labai skirtingi

Svetainės eFoto.lt nariai – žmonės, kuriuos vienija fotografijos pomėgis. Kaip pavadinti vilniečių bendruomenės parodą, kurios autoriai yra skirtingo amžiaus, pasaulėžiūros, pasaulėjautos, gyvenimiškos ir fotografinės patirties, o jų darbai skirtingų žanrų: portreto, gatvės, socialinės ir gamtos fotografijos, peizažo, abstrakcijos, fotomontažo, makrofotografijos? Kadangi nenorėta spraustis į kokius nors vienos temos ar konkretaus žanro rėmus, bendru sutarimu buvo nuspręsta, kad tai bus ekspozicija „Mūsų pasaulis“. Parodos nuotraukose jis yra toks, kokį autoriai mato ir nori parodyti.

Nuotraukas kabino „Fotokablys“

Natūraliai atsirado aktyvesnių žmonių, kurie ėmėsi praktiškai įgyvendinti sumanymą. Po neilgų diskusijų tas būrelis pasivadino iniciatyvine grupe „Fotokablys“. Nuveikti teko nemažai: surinkti darbus, pasirūpinti, kad šie būtų atspausdinti ant drobės, atlikti matematinės užduotis – tarsi „viščiukus“ suskaičiuoti autorius ir finansus, nupirkti troselius bei kitas smulkmenas, parengti informaciją, iškabinti nuotraukas…

Buvo sukurtas ir išplatintas parodos „Mūsų pasaulis“ plakatas, kuriame emocingai siūloma aplankyti parodą: “Visus – bėgančius, skubančius bei ieškančius – kviečiame stabtelėti, apsidairyti ir pamatyti supantį pasaulį. Jūsų žvilgsniams – fotografijos parodą “Mūsų pasaulis”. Anonsą apie ekspoziciją skelbė P/C „Norfa“ radijas, kai kurios žiniasklaidos priemonės.

Atsirado ir specialus interneto puslapis Fotokablys.lt – šiuo metu ten sudėta informacija apie parodą „Mano pasaulis“, nuotraukos ir įvardyti jų autoriai su nuorodomis į svetainės eFoto.lt profilius. Tikimasi, kad ateityje ten bus vieta ir naujoms idėjoms siūlyti bei įgyvendinti. Jau kilo minčių ekpoziciją „Mūsų pasaulis“ rodyti ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. 

 

 

Atidarymo šurmulys

Ketvirtadienio vakarą per parodos „Mūsų pasaulis“ atidarymą šurmuliavo būrys žmonių – susirinko nuotraukų autoriai, ekspozicija susidomėję lankytojai, sustodavo skubantieji į prekybos centrą. Ypač smagu, kad į renginį atvyko didžiosios eFoto.lt bendruomenės bičiuliai iš Kauno ir Kėdainių. Kaip įprasta tokiems susibūrimams, nemažai renginio dalyvių buvo apsiginklavę fotoaparatais ir vieni į kitus taikėsi objektyvais. Tokia savotiška fotosesija stebino atsitiktinai pro šalį ėjusius žmones. Atkreipę dėmesį į būrį fotografų, jie dairėsi ir į eksponuojamas nuotraukas. Parodą taip pat apžiūrėjo ir mintimis apie ją pasidalijo eFoto.lt įkūrėjas bei redaktorius Ignas Urbonas.

Iniciatyvinės grupės „Fotokablys“ narys Marius Dijokas ne tik pristatė parodą, bet ir atskleidė, iš kur kilęs noras kurti vaizdus. Jis priminė, kad nuo senų senovės žmogus įvairomis meno priemonėmis fiksavo supantį pasaulį ir stengėsi jį įamžinti, suprasti, padaryti sau artimu. „Žmogui paėmus į rankas fotoaparatą, atsivėrė iki tol neregėtos galimybės ypač detaliai ir tiksliai įamžinti, užfiksuoti tai, ką anksčiau tekdavo įprasminti tobulos atminties ir vaizduotės pagalba. Gebėjimas atvaizduoti kupiną įvykių, jausmų ir emocijų pasaulį slypi čia – širdyje. Žinau, kad kiekviena iš čia rodomų nuotraukų padaryta širdimi, ir labai tikiuosi, kad šie nuoširdūs vaizdai pasieks ir parodos lankytojų jautriausias sielos kerteles“, – kalbėjo M.Dijokas. 

Iniciatyvinės grupės „Fotokablys“ vardu jis padėkojo visiems, kurie žodžiais, mintimis, idėjomis bei darbais prisidėjo prie šios gražios iniciatyvos ir kvietė praverti duris į „Mūsų pasaulį“.

Ekspozicijos darbai iš tiesų paveikūs, prie kiekvieno norisi pastovėti, įsigilinti į perteikiamą vaizdą, mintį, emociją. Nenuostabu, nes nuotraukos parodai buvo renkamos iš šimtų kadrų. Nors fotografijos – skirtingų žanrų, visas vienija autorių siekis savitai atskleisti tai, ką nori parodyti. 

 

Po parodos atidarymo buvo atvertos durys į fotografijos studiją „Flash“. Ten parodos autoriai ir svečiai dar ilgai dalijosi įspūdžiais bei nuomonėmis apie ekspoziciją „Mūsų pasaulis“, diskutavo apie fotografijos meną, šnekučiavosi ir apie gyvenimą, kuriame fotoaparatas yra beveik kasdienis bičiulis.

Trumpai apie bendruomenę

Svetainės eFoto.lt vilniečių bendruomenei save priskiria daugiau kaip 600 fotografijos entuziastų. Parodoje „Mūsų pasaulis“ darbus eksponuoja 47 autoriai. Per vilniečių ketvirtadienio susitikimus prateka gal kokio šimto bendruomenės narių srautas. Tai savotiškas dūzgiantis avilys, kai pabūti bei pabendrauti ateina didesnis ar mažesnis būrys – susirenka vilniečių branduolys, apsilanko ir naujokų, ir rečiau užklystančių senbuvių. Susitikimai yra gera proga pasimatyti virtualiai bendraujantiems bei savo nuotraukas eFoto.lt svetainėje rodantiems žmonėms. Per juos su idėjų „žaibų gaudykle“ galima daug įdomaus sumanyti ir įgyvendinti.

Paroda veiks balandžio mėnesį, o gal ir vos ilgiau.
Prekybos centras „Norfa Bazė“. Savanorių pr. 176, Vilnius, 8-22 val.

Rasa Pakalkienė (bohema)